سخن نخست

چکیده

با نام خداوندی که خلقت و پدیده‌های آن از منظرش قطعی و هیچ تصادف و احتمالی در آن راه ندارد و بر نظم بی‌بدیلی استوار است و درود بر پیام آور مهربانی محمد مصطفی (ص). در ایام آغاز سال نو خورشیدی 1395 نشریه روش‌های تحلیلی و عددی در مهندسی معدن به برکت محققین حوزه‌های مختلف مهندسی به خصوص مهندسی معدن 5 ساله می شود. آنچه دست اندرکاران این نشریه علمی‌ـ‌پژوهشی را دلگرم نگه داشته است، اساتید و دانشجویان تحصیلات تکمیلی فعال در کسوت نویسندگی، داوران و اعضای هیات تحریریه‌اند که بدون چشم داشت از وقت گرانبهای خود برای ایجاد، اصلاح و هدایت رسالت نشریه ایثار می‌کنند.
یکی از برنامه‌های نشریات کشور نمایه شدن در پایگاه‌های نمایه کننده داخلی و خارجی است. این نشریه نیز در سال گذشته سعی نموده است با اصلاحاتی امکان نمایه‌شدن در پایگاه‌های مختلف همچون ایران ژورنال، آی‌اس‌سی، گوگل اسکالر و دوآج برای خود به وجود آورد. همچنین درخواست بررسی در پایگاه اسکوپوس نیز ارسال شده است. البته نمایه‌های مد‌نظر هیات محترم تحریریه، اسکوپوس و آی‌اس‌آی است که در این راستا ارسال ملاقات به نشریه منوط به داشتن چکیده‌ی انگلیسی گسترده و مراجع کاملاً انگلیسی شده است. همچنین برای بهبود ضریب تاثیر نشریه از نویسندگان و محققین درخواست می‌شود در ارجاع کامل مقالات ارسالی به مقالات منتشر شده‌ی نشریه دقت کافی صورت گیرد.
بر اساس تصمیم کمیته‌های علمی و اجرایی کنفرانس ملی فناوری‌های معدنکاری، زمان برگزاری کنفرانس از 31 دی‌ماه 94 به 31 شهریور ماه 95 موکول شد. در سایت کنفرانس چنین توضیح داده شده است که: این تصمیم به دنبال بررسی مقالات رسیده به کنفرانس و شرایط موجود و ارتباطات حاصل شده اتخاذ شده است. هدف اصلی این کنفرانس، ارائه دستاورد‌ها و پیشرفت‌های حوزه‌ی فناوری‌های معدنکاری کشور است و این هدف محقق نمی‌شود مگر معدنکاران، صنایع معدنی و تولیدکنندگان و محققین حوزه‌ی مورد نظر، شناسایی و در کنار یکدیگر قرار گیرند که این مهم تا آن زمان به نحو احسن انجام نشده بود. البته همه‌ی عزیزان در جریان مشکلات حل نشده‌ی همیشگی ارتباط دانشگاه و صنعت هستند. تاکنون تعداد 120 مقاله از نویسندگان محترم دریافت شده است که اغلب آنها مقالاتی هستند که مخاطبشان کنفرانس‌های دیگر در حوزه مهندسی معدن است، شاید حدود 20 مقاله از کل مقالات دریافتی در زمینه روش‌های نوین اکتشاف، استخراج و فراوری معادن بود که با این تعداد مقاله برگزاری کنفرانس غیر ممکن گردید. به نظر می‌رسد بخش اعظم مخاطبین کنفرانس در صنایع، معادن و دانشگاه‌ها در حوزه‌های علمی، مهندسی مکانیک، مواد، برق و اتوماسیون ماشین آلات معدنی قرار داشته باشند و برنامه‌های آتی دبیرخانه کنفرانس نیز در جهت جذب ایشان قرار گرفته است. در نهایت نیز ایشان ضمن عذرخواهی از جابجایی زمان برگزاری کنفرانس، از همه مخاطبین تقاضا نموده اند امکان تبلیغ و ایجاد ارتباط مخاطبین اصلی را برای دبیرخانه به وجود‌آورند.
در انتهای سخن، همچون گذشته منتظر انتقادها و پیشنهادهای سازنده شما خوانندگان محترم هستیم چون مطمئنیم که راهگشای ما خواهد بود.

عنوان مقاله [English]

Preface