سخن نخست شماره 16

پیشرفت روز‌افزون و سریع دانش مهندسی معدن، ضرورت ارائه نتایج حاصل از پژوهش‌های اصیل را برای استفاده پژوهشگران و علاقه‌مندان ایجاب کرده است. در این راستا، مجلات علمی و پژوهشی، نقش کلیدی و اساسی در فرآیند ثبت، نشر و ارتقای سطح این پژوهش‌ها و نیز ایجاد بستر مناسب برای توسعه ارتباط میان پژوهشگران این عرصه را داشته‌اند. با عنایت پروردگار، حمایت مسئولین محترم دانشگاه یزد و شرکت سنگ آهن مرکزی ایران، همکاران اجرایی و شورای نویسندگان نشریه و قلم فرسایی پژوهشگران اندیشمند اعم از اساتید، دانش آموختگان و دانشجویان این نشریه از شماره اخیر آن از دو فصلنامه به فصلنامه تبدیل شد و این نهال غرس شده در حال تبدیل به درختی تناور است.

پژوهشگران مرتبط با نشریه روش‌های تحلیلی و عددی در مهندسی معدن وظیفه دوچندان یافته اند تا ضمن تامین دو برابری محتوای نشریه به کیفیت آن نیز اعتلا ببخشند. سعی کنیم مطالب ناب و دارای نوآوری را فقط در نشریات خارجی چاپ نکنیم و اصلا سعی نکنیم کارهای تکراری انجام دهیم چه رسد به اینکه به صورت مقالاتی بی کیفیت برای نشریات داخلی ارسال و ضمن صرف بخشی از انرژی خودمان و عوامل نشریات، آی اف ها و کیو ها را به دیگران هدیه کنیم.

عوامل این نشریه علی‌رغم توجه ویژه به کارهای علمی بنیادی علاقمند به انتشار فعالیت‌های پژوهشی اساتید دانشگاه‌ها و پژوهشکده‌های دارای طرح‌های پژوهشی کاربردی است و معتقدند کارهای نو و اثرگذار در پژوهش‌های بین رشته‌ای نهفته است.

بنا به توصیه آیین‌نامه‌های وزارت عتف مبنی بر عدم چاپ مقاله از نویسندگان تکراری در نشریات علمی- پژوهشی و بر اساس مصوبه هیات تحریریه نشریه، هر فرد و مشارکین همراه قادر خواهند بود حداکثر دو مقاله در یک سال به دفتر فصلنامه ارائه نمایند. البته این بدین معنا نیست که مقالات خوب اساتید و دانشجویان را رد یا برگشت دهیم بلکه قواعد حاکم بر نظارت نشریات باعث شده است تا نویسندگان دارای شرایط فوق بعضا تا 3 سال منتظر چاپ مقاله پذیرش شده بمانند.

در اینجا لازم می دانیم از نویسندگان، اعضای هیأت تحریریه، داوران و دیگر دست اندرکاران تهیه فصلنامه که در تداوم، انتشار و ارتقای سطح علمی فصلنامه، نقش اساسی داشته‌اند تشکر ویژه به عمل آید و از همه ایشان استدعا نماییم ما را در برطرف کردن نقایص و کمبودهای نشریه یاری نمایند.