سخن نخست شماره 15

آنچه در پیش رو دارید پانزدهمین شماره نشریه علمی پژوهشی روشهای تحلیلی و عددی در مهندسی معدن است که با بضاعت و توان کادر اجرایی و اعضای هیات تحریریه و حمایت­ های شرکت سنگ آهن مرکزی ایران و معاونت پژوهشی دانشگاه یزد تهیه شده است. از اهداف مهم این نشریه که هم اکنون بصورت دوفصلنامه چاپ می‌شود ایجاد فصل مشترکی بین اعضای هیات علمی دانشکده­های فنی و مهندسی و علوم پایه و همچنین متخصصان شاغل در بخش معدن کشور است تا بتواند از دیدگاه­های آنها برای ارتقاء آموزش و پژوهش در مهندسی معدن در کشور و ارتقاء دانش مهندسان معدن در حین کار استفاده نماید که امیدوارم به این مهم دست یافته باشیم.

با توجه به اتمام حکم سردبیری جناب آقای دکتر محمد فاتحی مرجی، در جلسه اخیر هیات تحریریه نشریه، جناب آقای دکتر جواد غلام نژاد دانشیار دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه یزد به عنوان سردبیر جدید انتخاب شدند که در اینجا لازم است ضمن تشکر از تلاش­های خالصانه جناب آقای دکتر فاتحی برای سردبیر جدید نشریه نیز آرزوی موفقیت نماییم. همچنین در این جلسه ترکیب جدید اعضای هیات تحریریه نشریه نیز مشخص شد که بدینوسیله لازم است از تلاش­های اعضای قبلی تشکر کرده و برای اعضای جدید نیز آرزوی توفیق الهی نماییم.

همچنین مراتب قدردانی و سپاس خود را از حسن همکاری و زحمات بی­شائبه داوران نکته بین، که نظرات آنها باعث افزایش کیفیت مقالات چاپ شده در این نشریه شده، اعلام نموده و برای همه این بزرگواران در تمام عرصه‎های زندگی آرزوی موفقیت و بهروزی می‌نمایم.

با توجه به اینکه کلیه مراحل چاپ مقاله در این نشریه از ارسال آن تا داوری و اعلام نتایج بصورت الکترونیکی در حال انجام است زمان چاپ مقالات کاهش یافته که البته هنوز این زمان مطلوب نیست و باید با کمک همکاران و داوران گرامی این زمان به حداقل ممکن کاهش یابد. از اهداف پیش روی این نشریه می ­توان به تبدیل نشریه از دو فصلنامه به فصلنامه، کاهش زمان داوری مقالات، انتشار نسخه انگلیسی بمنظور وارد شدن در لیست ISI و انتشار شماره­ های تخصصی اشاره نمود که مسلماً دستیابی به این اهداف جز با کمک همه متخصصین دانشگاهی و معدنی امکان پذیر نخواهد بود.  

منتظر انتقادها و پیشنهادهای سازنده شما خوانندگان محترم هستیم چون مطمئنیم که راهگشای ما خواهد بود.