سخن نخست شماره 26

بنام خداوند بهار آفرین                                               بهار آفرین را هزار آفرین

نوروز سال 1400 مقارن با ایام مبارک ماه شعبان و فرخنده میلاد منجی بشریت حضرت امام عصر (عج) بر مخاطبین گرامی نشریه مبارک باد.

در ابتدای سال 1399 نتیجه ارزیابی نشریات علمی وزارت عتف مربوط به سال 1398 اعلام گردید و در عین ناباوری متوجه شدیم رتبه نشریه به اشتباه "ج" اعلام گردیده است. با بررسی و نامه نگاری صورت گرفته  دلیل اصلی این اشتباه عدم توجه کارشناسان دفتر ارزیابی وزارت عتف در خصوص تغییر وضعیت چاپ نشریه از دو فصلنامه به فصلنامه از پاییز 1397 بود و چون در سال 1397 سه شماره از نشریه (یک شماره بهار ـ تابستان و دو شماره بعد برای پاییز و زمستان) چاپ شده بود این کارشناسان اعلام عدم تکمیل نسخ نموده و نشریه را برای داوری ارسال نکردند و در نتیجه 160 امتیاز مربوط به ردیف 7 و 8 جدول 3-4 شیوه‌نامه ارزیابی و رتبه‌بندی نشریات علمی، برای این نشریه معادل صفر در نظر گرفته شد. لذا با پیگیری دست اندرکاران نشریه و درخواست تجدید ارزیابی، رتبه نشریه به "ب" ارتقاء یافت و لذا با توجه به تمهیدات به عمل آمده انتظار می رود در ارزیابی سال 1399 به رتبه "الف" باز گردیم.

"نهمین کنفرانس مهندسی معدن ایران" و "دومین کنفرانس ملی مدلسازی در مهندسی معدن و علوم وابسته" در راستای قطع زنجیره ی ابتلای به ویروس کرونا، مطابق با نامه وزارت محترم عتف مبنی بر جلوگیری از تشکیل اجتماعات گسترده در برگزاری همایش های علمی در زمان مقرر به صورت مجازی برگزار شدند. این تجربه نشان داد که برگزاری برخی از مجامع علمی حتی در شرایط غیر بیماری نیز می‌تواند با حضور شرکت کنندگان داخلی و خارجی بدون دغدغه های اسکان ،غذا و فضا با هزینه های بسیار کم برگزار گردد. البته تشویق و ترویج حضور اساتید، دانشجویان بخصوص دانشجویان دکتری مهندسی معدن از ملزومات و وظایف اساتید دانشکده‌های مهندسی معدن و علوم وابسته است تا این مجامع رونق علمی همیشگی را داشته باشند.

در انتها از کلیه اساتید، دانشجویان، مهندسین و کارشناسان علوم زمین و معدنکاری خواهشمندیم تا انتقادها و پیشنهادهای سازنده خود را به هر طریق ممکن برای ما ارسال کنند. چون مطمئنیم که راهگشای ما خواهد بود.