سخن نخست شماره 19

«باسمه تعالی»

پیشرفت روز‌افزون در زمینه­ های مختلف علوم، ضرورت ارائه نتایج حاصل از پژوهش‌ها و تحقیقات علمی را برای استفاده محققان و علاقه‌مندان ایجاب کرده است. در این راستا، نشریات علمی و پژوهشی، نقش کلیدی و اساسی در فرایند ثبت، نشر و ارتقای سطح این پژوهش‌ها و نیز ایجاد بستر مناسب برای توسعه ارتباط میان پژوهشگران عرصه مهندسی به خصوص مهندسی معدن داشته ­اند. مایه خوشوقتی است که با عنایت خداوند متعال، همت اعضای هیات تحریریه، داوران گرامی و نویسندگان محترم، شماره نوزدهم و دوره نهم مجله روش‌های تحلیلی و عددی در مهندسی معدن را در سال 1398 به پژوهشگران و علاقه­ مندان رشته مهندسی تقدیم می­ کنیم. با عنایت به اینکه این نشریه صرفاً مهندسی است، از همه اساتید و محققان تقاضا می‌شود که مقالاتی که به صورت مشهود حاصل کار اصلی آنها بوده و اثرات قابل استنادی روی علم مهندسی معدن و مرزهای دانش داشته و پاسخ دهنده مسایل موجود در دنیای علوم و مهندسی معدن باشد را به این مجله ارسال فرمایند.

از رویدادهای معدنی چند ماه گذشته می‌توان به انتخاب هیات مدیره جدید انجمن مهندسی معدن ایران که بزرگ‌ترین انجمن این حوزه مهندسی است، اشاره کرد. ترکیب جدید علاوه بر جوان بودن، وزنه‌های مهندسی معدن کشور را در خود دارد و به نظر می‌رسد شروع خوبی در طرح ایده‌های نو و ایجاد ارتباط با عناصر اصلی معدنکاری کشور را به همراه داشته باشد. انتظار مهندسین و اساتید این حوزه، از این انجمن، توجه بیشتر به حوزه‌های علمی این مهندسی مثل حوزه‌های آموزشی، پژوهشی و فناوری به ویژه نشریات علمی و پژوهشکده‌های دارای مجوز وزارت عتف است.

در پایان از نویسندگانی که با این شماره همکاری داشته‌اند، سپاسگزاریم و بر خود لازم می دانیم از همکارانمان در دانشکده ­های مهندسی معدن، عمران، زمین‌شناسی و نفت کشور که در امر داوری مقالات ما را یاری می‌کنند، سپاسگزاری نماییم. بدیهی است که همواره منتظر دریافت نظرات اصلاحی همه عزیزان به منظور بهبود یا تصحیح عملکرد نشریه هستیم.