سخن نخست شماره 34

بسمه تعالی

امسال بهار طبیعت تقارن پیدا کرده است با بهار معنویّت، ماه رمضان. همچنانی که درباره‌ی بهار فرمودند که "تن مپوشانید از باد بهار"، درباره‌ی بهار معنویّت ماه رمضان هم باید تمسّک کنیم به این جمله: "إنّ فی ایّام دهرکم نفحات ألا فتعرّضوا لها". نسیم معنویّت در ماه مبارک رمضان شامل حال همه است و خودمان را باید آماده کنیم. دل‌هایمان را در معرض این نسیم معنوی و الهی و معطّر بگذاریم. امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی)

سال 1401 با شعار "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال آفرین" به اتمام رسید. در دانشگاه‌ها و پارک‌های علم و فناوری کشور جنب‌وجوشی برپا بود تا در زمینه ایجاد، حمایت و توسعه شرکت‌های فناور و دانش‌بنیان اتفاقات خوبی رقم بخورد که البته خوب بود ولی راضی‌کننده نبود در همین راستا به نظر می‌رسد نشریات علمی پژوهشی کشور نیز از این حرکت علمی بهره‌مند شده و شرایطشان بهتری را دارا هستند.

عوامل نشریه روش‌های تحلیلی و عددی در مهندسی معدن نیز ضمن تبریک ایام با ادامه‌ی انتشار دو نسخه‌ی فارسی و دو نسخه‌ی انگلیسی در سال گذشته کما فی السابق ضمن توجه ویژه به مقالات فارسی به دنبال پیوستن به شاخص‌های جهانی در حوزه نشر علم هستند و این بدون همفکری، همراهی و همکاری عزیزان مخاطب نشریه و نویسندگان محترم میسر نمی‌گردد.

سال گذشته شاهد برگزاری کنفرانس‌های ارزشمندی در حوزه‌ی مهندسی معدن و نفت بودیم که می‌توان به چهارمین کنفرانس ملی ژئومکانیک نفت، هشتمین کنفرانس ملی مکانیک سنگ اشاره کرد از طرفی زمان برگزاری یازدهمین کنفرانس مهندسی معدن ایران به 9 خردادماه و چهاردهمین کنفرانس تونل ایران به اول خردادماه 1402 منتقل شده است و ششمین کنگره ملی زغال‌سنگ نیز در شهریورماه 1402 برگزار خواهد شد.  

در پایان از کلیه اساتید، دانشجویان، مهندسین و کارشناسان علوم زمین و معدنکاری خواهشمندیم تا انتقادها و پیشنهادهای سازنده خود را به هر طریق ممکن برای ما ارسال کنند و مطمئن باشند که راهگشای ما خواهد بود.